20 kwietnia wystartowała Fundacja Konrada Gacy „dlaczego?”. Jej założyciel jest ekspertem ds. leczenia otyłości oraz specjalistą żywieniowym. Ambasadorami fundacji zostali Iwona Pavlović oraz Antek Królikowski. Pierwszy podopieczny to 9–miesięczny Max Świerkowski, który cierpi na ciężką i bardzo rzadką chorobę genetyczną. Do września musi zostać zoperowany, inaczej straci wzrok, istnieje także duże zagrożenie dla jego życia. Dzięki operacji w Stanach Zjednoczonych i dalszemu leczeniu ma szansę przeżyć i normalnie się rozwijać! Koszt operacji i leczenia to 1,5 mln złotych.
„dlaczego?” – pytanie bez odpowiedzi
Działalność Fundacji Konrada Gacy „dlaczego?” została oficjalnie ogłoszona 20 kwietnia podczas „Wieczoru motywacyjnego” prowadzonego właśnie przez Konrada Gacę. Wydarzenie miało miejsce w Centrum Kongresowym przy ulicy Bobrowieckiej w Warszawie.
Powołanie fundacji wynika nie tylko z potrzeby pomagania innym, ale również z osobistych doświadczeń Konrada Gacy, który sam wielokrotnie po narodzinach swojego dziecka zadawał sobie pytanie „dlaczego?”. – Każdy, kto otwiera fundację ma jakieś określone powody. Czasami wynika to zgłębokiej chęci pomocy innym ludziom. U mnie jest to dodatkowo wzmocnione bardzo osobistymi przeżyciami. Moja córka, Emilia, urodziła się chora – nie widziała ani nie słyszała. Nikt nie potrafił postawić dokładnej diagnozy. Nie wiedzieliśmy z żoną, gdzie szukać pomocy i do kogo się zwrócić. Bardzo się baliśmy, ale też głęboko wierzyliśmy, że wszystko będzie dobrze. Znaleźliśmy najlepszych specjalistów, dzięki którym nasza Emilka widzi i słyszy teraz bardzo dobrze, ale cały czas walczymy o to, by było jeszcze lepiej. Wielokrotnie zadawaliśmy sobie pytanie, dlaczego nas to spotkało? Dlaczego nasza córka musi cierpieć? – mówi Konrad Gaca. Takie pytania stawia sobie wielu rodziców, których dzieci dotknięte są rzadkimi chorobami. Chcą pomóc swoich pociechom, ale nie wiedzą, gdzie zwrócić się z prośbą o pomoc.
Celem ratowanie życia
Głównym celem Fundacji Konrada Gacy „dlaczego?” jest zajmowanie się dziećmi z rzadkimi zespołami wad wrodzonych oraz ratowanie życia tych maluchów, których koszty leczenia często przewyższają możliwości finansowe rodziców. Kolejnym działaniem będzie wspieranie rodziców poprzez edukację oraz udzielanie wskazówek – żeby w określonych przypadkach wiedzieli, gdzie się udać i z kim rozmawiać, by nie tracić, tak ważnego w procesie leczenia, czasu. W tym celu fundacja będzie współpracowała z wybitnymi lekarzami, m.in. specjalistą pediatrii dr Anetą Górską-Kot, oraz korzystała z doświadczeń rodziców, którzy przeszli już przez tę niełatwą drogę, jaką jest walka o zdrowie dziecka. – Fundacja będzie miała jeszcze jeden ważny cel. Chciałbym, żeby finansowała Domy Pomocy Społecznej, w których znajdują się „dzieci niczyje" – samotne, bardzo chore i opuszczone przez swoich rodziców. Postaramy się wnieść w ich pełne cierpienia życie chociaż odrobinę radości – dodaje Konrad Gaca. Działania Fundacji Konrada Gacy „dlaczego?”będą wspierane przez Iwonę Pavlović oraz Antka Królikowskiego, którzy zgodzili się zostać jej Ambasadorami.
Pomagamy na Maxa!
9–miesięczny Max Świerkowski to pierwszy podopieczny fundacji i… mały wojownik. Od początku swojego życia przeszedł już kilka operacji. Maxiu cierpi na Zespół Crouzona lub Zespół Pfeiffera Typu 3. To bardzo rzadkie wady genetyczne. Charakteryzują się nieprawidłowym kostnieniem czaszki. U chłopca od samego początku rozrasta się ona nieprawidłowo, nie powiększa się wraz z rosnącym mózgiem. Konsekwencją tego jest deformacja czaszki – wąska główka, wytrzeszcz oczu, niedorozwinięta szczęka. Jednak Max ma szansę na całkowite odzyskanie zdrowia! Tym bardziej, że jego brat bliźniak, urodzony razem z Maxiem, jest zupełnie zdrowy.
Leczenie będzie długotrwałe i kosztowne.
1,5 mln złotych to kwota, którą musi zebrać Fundacja Konrada Gacy „dlaczego?”, aby Max mógł żyć i powrócić do pełni zdrowia.
Na co dokładnie zostanie przeznaczona zebrana kwota:
- operacja: rekonstrukcja głowy wraz z badaniami,
- operacja: plastyka/operacja tchawicy,
- leczenie układu pokarmowego,
- leczenie rogówki oka,
- roczna rehabilitacja,
- operacja: równoważenie mięśnia oka (zeza),
- operacja: druga rekonstrukcja główki wraz z badaniami,
- operacja: operacja środkowej części twarzy – 1-3 zabiegi,
- rehabilitacja,
- transport i koszt pobytu w Stanach Zjednoczonych.
Pierwsza operacja, która uratuje życie Maxa musi odbyć się do końca września 2016 r.! Jedyną możliwością na przywrócenie Maxiowi zdrowia jest wyjazd do Teksasu, do kliniki „The Craniofacial Center”, w której zajmą się nim wyspecjalizowani lekarze.
Wszelkie informacje o działalności fundacji i możliwościach pomocy Maxowi Świerkowskiemu znajdują się tutaj: http://fundacja.konradgaca.pl.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://wm.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/uratujmy-zycie-maxa-start-fundacji-konrada-gacy-dlaczego